Trzecia edycja Festiwalu Wrażeń za nami. W tym roku przygotowywanych zostało dziewięć różnych wydarzeń, podczas których uczestnicy zapoznali się z różnymi rzemiosłami, regionalnymi zwyczajami lub tradycyjnymi potrawami i ich produkcją.
Tematem wrażeń wtym roku były tradycje które tworzą naszą tożsamość i pozwalają korzystać z dziedzictwa poprzednich pokoleń. Mogą one mieć wiele podobieństw – przykładowo w Kłodzku zapoznaliśmy się ze średniowieczną modą, tradycyjnymi tańcami oraz zwyczajami regionalnymi. W Hronovie przypomnieliśmy sobie ponad dwustuletnią historię teatru amatorskiego, bez której nie możemy sobie nawet przedstawić dzisiejszego Hronova. Sztukę rękodzielniczą naszych przodków poznaliśmy za pośrednictwem różnych rzemiosł. W Czermnej koło Kudowy-Zdrój moglismy wyprodukować glinianą miseczkę na kole gancarskim, na zamku Adršpach nauczyliśmy się tkać. W Dusznikach-Zdroju w Muzeum Papiernictwa można było wykonać własny papier zdobiony a w drewnianym Domu Zrębowym w Policach spróbować odlać kafle z gipsu. Jak smakują tradycje sprawdziliśmy w skansenie w Pstrążnej, gdzie wypiekaliśmy sobie chleb w klasycznym piecu. Nie zabrakło również bajek regionalnych, które czekały na nas w Domku Boženy Němcové w Červeném Kostelcu. W Świdnicy w Muzeum Dawnego Kupiectwa dowiedzieliśmy się jak wyglądały dawniej sklepy i jak właściwe to wszystko funkcjonowało.
W Kłodzku w roku 2021 akcja promocyjna „Dawno, dawno temu, czyli jak się żyło w średniowiecznym Kłodzku” odbyła się przy pawilonie wejściowym do Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku, a czekały na nas:
- zabawy mieszczańskie ze średniowiecza.
- Kat w Kłodzku - Ożywiona postać kata kłodzkiego.
- nauka tradycyjnych tańców średniowiecznych.
- zapomniane rzemiosła średniowieczne.
- Prezentacja Kłodzkiej Średniowiecznej Straży Miejskiej .
- Średniowieczna moda.
"Festiwal wrażeń" to Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja. Każdego roku imprezy koncentrowały się będą na jednym z podanych powyżej motywów.