Kłodzko - www.klodzko.pl

Smart City, czyli nowoczesne rozwiązania dla Kłodzka

Nowoczesne technologie coraz mocniej wkraczają w nasze codzienne życie. Już mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez internetu, smartfonów. Zmienił się sposób naszej komunikacji, korzystamy z różnego rodzaju aplikacji służących zarówno rozrywce, jak i pracy. Świat się zmienia w niespotykanym dotąd tempie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. I stojąc w miejscu tak naprawdę się uwsteczniamy, bo może się okazać, że dystans, który będzie nas dzielił do liderów, nie  będzie możliwy do nadrobienia. Dlatego trzeba działać. Kłodzko stawia na nowoczesność!

Nowoczesne systemy i technologie mocno oddziałują na przestrzeń publiczną – często wręcz ją regulują i są integralną częścią zarządzania miastami. Kłodzko musi się rozwijać także w tym zakresie, stąd realizacja projektu Smart City, na który miasto pozyskało ze środków unijnych 2,2 mln zł (całkowita wartość projektu – 2,5 mln zł). Działanie obejmie kilka płaszczyzn.

Parkingi
Choć wiele w tym zakresie zostało zrobione, to nadal bolączką Kłodzka jest niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Problem tyczy się głównie obszaru starówki, gdzie ciasna zabudowa ogranicza możliwości budowy nowych parkingów. Smart City zakłada wdrożenie Systemu Inteligentnego Parkowania. To przede wszystkim wygoda dla mieszkańców i turystów. Będą oni mogli na bieżąco sprawdzić  (choćby za pomocą telefonów), gdzie w mieście są wolne miejsca postojowe. SIP będzie ponadto analizował zachowania kierowców, itp. Pojawią się także stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Ruch w mieście powinien także rozładować System Rowerów Miejskich. Samochód będzie można pozostawić w „luźniejszej” części Kłodzka i przesiąść się na rower. Co za tym idzie, rozbudowana zostanie siatka ścieżek rowerowych. Służby miejskie będą dysponować inteligentnym systemem zarządzania ruchem, w którego skład wejdą m.in. zdalnie sterowane słupki, monitoring, system komunikacji z kierowcami.

Mniej za prąd
Nowoczesne rozwiązania to także oszczędności. A te przekładają się na dalszy rozwój – samorząd dodatkowe środki może przeznaczyć na kolejne inwestycje. W ramach realizowanego przez Kłodzko projektu Smart City wprowadzone zostaną: System Zarządzania Oświetleniem Miejskim, system monitorowania zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej. Oszczędności wygeneruje także System Zarządzania Odpadami Komunalnymi.

Ekologia
– Całość jest tak przemyślana, aby wdrażane przedsięwzięcia miały bezpośrednie przełożenie na poprawę czystości i jakości powietrza w naszym mieście – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – W ścisłym centrum miasta powstaną tak zwane zielone ściany, będziemy zachęcać kierowców do pozostawiania samochodów na obrzeżach. Zresztą aplikacja Eko Kłodzko pozwoli im sprawdzić, czy jest sens pchać się do centrum. Jak połączymy to z innym projektem, w ramach którego chcemy pozyskać środki zewnętrzne na wymianę pieców, otrzymamy mocne narzędzie. Będziemy mogli dzięki niemu realnie i w stosunkowo niedługim czasie zmienić na lepsze jakość powietrza w Kłodzku. Czekamy oczywiście na ogłoszenie wyników konkursu, jestem jednak dobrej myśli.

Edukacja
Ważna jest świadomość tego, jak sami możemy zadbać o miejsce, w którym żyjemy. Dlatego w ramach projektu przewidziano m.in. warsztaty, konferencje, wyjazdy studyjne, aby móc podejrzeć, jak podobne systemy działają w innych miejscach. Podniesione zostaną choćby kwalifikacje osób zajmujących się poszczególnymi obszarami działań systemów.


Podejście kompleksowe
Wdrażane działania poprzedzone są opracowaniem dwóch niezwykle ważnych dla miasta dokumentów: Strategii Smart City Kłodzko oraz Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. Otrzymamy szczegółową diagnozę, kierunki zastosowania rozwiązań wykorzystujących inteligentne systemy – dostosowane do uwarunkowań Kłodzka. Materiały są przygotowywane w oparciu o środowiska akademickie, specjalistów w danych dziedzinach, ale i mieszkańców miasta.
– Fakt jest taki, że Kłodzko nie może pozwolić sobie na zastój – dodaje burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Musimy dostosowywać się do obecnych czasów, szukać rozwiązań mogących przynieść miastu oszczędności, wprowadzać ekologiczne rozwiązania, czyli tak naprawdę zadbać o nas samych i przyszłe pokolenia. Musimy to wszystko jednak robić z głową. Wskazywać najpotrzebniejsze rzeczy i z czasem dochodzić do tych mniejszych, choć także ważnych. Konsekwentnie zmieniamy Kłodzko na lepsze.

Obecnie powstaje wskazana dokumentacja, efekty wdrażanych projektów zobaczymy w 2021 – to właśnie wtedy planowane jest wdrożenie wszystkich rozwiązań w ramach projektu Smart City Kłodzko.

Polecamy w serwisie

informacja o dofinansowaniu z UE

Projekt "Budowa innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie znajdziesz w klauzuli informacyjnej. Klikając przycisk „OK” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!