Szykujcie się na następny weekend! 10 sierpnia Twierdzą Kłodzko zawładną grupy rekonstrukcyjne (ok. 250 rekonstruktorów). Na terenie fortyfikacji pojawią się stoiska historyczne:

• średniowieczne
  • chirurga (lazaret)
  • powstańców styczniowych
  • z dawnym jadłem
  • kuźnia historyczna
  • pokazujące życie XVIII-wiecznego garnizonu
  • punkt werbunkowy
  • browar forteczny
  • szaniec pruskiej artylerii
  • obóz napoleoński
  • Legii Polskiej
  • Muzeum 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej
  • broni historycznej

Ponadto będziecie mogli zajrzeć do Wojsk Obrony Terytorialnej i Ligi Obrony Kraju.
O godz. 11.00 wojska wymaszerują w miasto. Przejdą do Fortu Owcza Góra gdzie nastąpi przegląd wojsk. Wojska wyjadą z Twierdzy i udadzą się na rynek następnie ulicami Łukasińskiego, Kolejową udadzą się na Owczą Górą (dotrą tam ok. godz. 12.00). Wracać zaś będą wzdłuż ul. Korfantego (chodnikiem), ulicami Śląską, Matejki do rynku (dotrą tam ok. godz. 13.45).
O godz. 17.00 zapraszamy na rekonstrukcję bitwy. W tym roku widowisko wzbogacone zostało o pirotechnikę – będzie się działo!
Przed samą bitwą zobaczycie rekonstrukcję historycznej akcji gaśniczej (OSP Granowice) i pokaz kawalerii.

Będą z nami przedstawiciele:

• Pułku 4 Piechoty (Xięstwa Warszawskiego)
  • Pułku 10 Piechoty (Xięstwa Warszawskiego)
  • Pułku 2 Piechoty (Xięstwa Warszawskiego)
  • Artylerii francuskiej (Brno)
  • Pułku 2 Piechoty i Artylerii Pieszej (Krotoszyce)
  • Grenadierów Legii Polsko-Włoskiej (Nysa i Koźle)
  • Artylerii 1 Pułku Strzelców Konnych (Sobótka)
  • Pułku 1 Dragonów (Litwa)
  • IR 47 Kłodzko
  • IR 52 (Grudziądz i Ostróda)
  • IR 33 (Srebrna Góra)
  • IR 38 (Czechy)
  • Tirolen Jeger (Niemcy)
  • 5 Carskiego Pułku Jegrów (Czechy)
  • 4 Pułku Jegierskiego (Lidzbark Warm.)
  • Landwehra (Koźle)
  • Javornicka Delostrelecka Garda
  • Delostrelecka Bateria Kaiser Ir 1
  • Polni Mysliwcy Zlate Hory

Dowodzić wojskami będą:

• Hieronim Bonaparte
  • hr. Fryderyk Wilhelm von Goetzen

Zapraszamy! Bilety na Bitwę o Twierdzę w cenie standardowego zwiedzania (zakup biletu upoważnia do udziału w rekonstrukcji bitwy - bez dodatkowych opłat). Bilet wyłącznie na rekonstrukcję bitwy - 20 zł.

Zapraszamy także na wydarzenia przygotowane przez Muzeum Ziemi Kłodzkie:
9 sierpnia o godz. 20.30 - NOCNE ZWIEDZANIE MIASTA Z DRESZCZYKIEM: Niezwykły żywot Arnošta z Pardubic (start na dziedzińcu muzeum)
10-11 sierpnia w godz. 8.00-16.00 - TARGI STAROCI (starówka miejska)