Międzynarodowy Festiwal Folkloru to impreza o dużych tradycjach i wysokiej renomie organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, z którym Kłodzki Ośrodek Kultury współpracuje zapraszając zespoły z całego świata także do Kłodzka. Udział w imprezie biorą zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Festiwal ma formułę objazdową. Grupy przedstawiają swój program w każdym z miast partnerskich.

W Kłodzku w tym roku zaprezentują się zespoły

• „CreaDanza Artistic Company” z Kolumbii
  • „EFEM Youth and Sport Club” z Turcji
  • „Aurtzaka Oraindik Dantza Taldea” z Hiszpanii
  • Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” z Polaski/ Kąty Wrocławskie
  • Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”

„CreaDanza Artistic Company” Kolumbia
Zespół Artystyczny „CreaDanza” powstał w 2013 roku. Głównym celem jest tradycja, od której zaczynają tworzyć projektowe i współczesne dzieło oferujące widzowi inny obraz, a jednocześnie nawiązują do tradycji i zwyczajów kolumbijskiego tańca autochtonicznego. Zespół „CreaDanza" posiada doskonały akompaniament muzyczny na żywo, który interpretując swoje melodie, sprawia, że serca widzów są niespokojne, czują i radują się pięknem kolumbijskiego folkloru.

„EFEM Youth and Sport Club” Turcja
Młodzieżowy Klub Sportowy EFEM został założony w 1974 roku. Głównym celem klubu EFEM jest zachowanie i utrwalanie naszych zwyczajów, tradycji, tańców, muzyki i strojów oraz badanie i zbieranie informacji o tańcach, muzyce, które wkrótce znikną, przekazując te zwyczaje, tradycje, tańce, muzykę i stroje nowemu pokoleniu bez szkody dla ich oryginalności i autentyczności. Ma również na celu promowanie naszej kultury na arenie krajowej i międzynarodowej.

„Aurtzaka Oraindik Dantza Taldea” Hiszpania
Baskijska grupa taneczna Aurtzaka zrzesza około 50 tancerzy, a także zróżnicowaną grupę muzyków i posiada akademię liczącą ponad 150 dzieci. Wszyscy jej członkowie pochodzą z Beasain lub okolic. Grupa powstała w 1979 roku z połączenia dwóch lokalnych grup, które od dawna działały w Kraju Basków. Zespół wykonuje szeroki repertuar tańców baskijskich z różnych krajów, ale szczególnie koncentruje się na tańcach z Gipuzkoa - terytorium, do którego grupa. Zespół ma na swoim koncie wiele występów w kraju oraz na międzynarodowych festiwalach folkowych w Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Walii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, na Węgrzech, w Turcji, Argentynie, Chorwacji, Serbii i Kolumbii i Kolumbii. Członkowie grupy reprezentowali tańce baskijskie na prestiżowych festiwalach, takich jak Reggio Emilia Festival de Danza de Reggio Emilia 1988 (Włochy), Festival Internacional de Ballet de La Habana 1988 (Kuba) czy Biennale de la Danse de Lyon 1992 (Francja). Biennale Tańca 1992 (Francja).

Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” Kąty Wrocławskie
Zespół Tańca Ludowego „Hanka”, a niespełna od pół roku Zespół Pieśni i Tańca
„Hanka działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich od 2010 r. Zespół powstał z inicjatywy Lidii Reps, a pod kierunkiem instruktora tańca ludowego Hanny Wachowskiej, a następnie Hanny Matuszewskiej doskonalił układy tańców narodowych oraz tańców regionalnych. Celem działalności zespołu jest krzewienie i kultywowanie polskich tradycji ludowych. W 2016 roku Stowarzyszenie Lider A4 nadało Zespołowi Tańca Ludowego "Hanka" certyfikat produktu lokalnego w kategorii: twórczość artystyczna. Zespół wielokrotnie reprezentował gminę na różnego rodzaju imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Wielkim sukcesem Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Hanka” był dwukrotny udział w koncercie galowym Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska i zaprezentowanie swoich umiejętności na scenie Opery Wrocławskiej. W maju 2019 r. tancerze zaprezentowali się na IV Festiwalu Kultury Afrykańskiej "Freaki z Afryki z polskim przytupem", który odbył się w Starym Klasztorze we Wrocławiu. W 2022 roku zespół obchodził (opóźniony z powodu pandemii) jubileusz 10-lecia działalności.

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”
Zespół Pieśni i Tańca "Nowa Ruda" powstał w 1971 roku i od początku działa przy MOK w Nowej Rudzie. Celem jego działalności jest kultywowanie tradycji ludowej, ochrona dziedzictwa narodowego oraz rozwijanie zainteresowania folklorem wśród dzieci i młodzieży. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym rodzimego Miasta i okolicy. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, ukazując na całym świecie piękno i wyjątkowość polskiej kultury ludowej. W swoich podróżach spotykał się zawsze z serdecznym i pełnym entuzjazmu przyjęciem. Zespół jest laureatem wielu przeglądów i konkursów. Zespół posiada certyfikat Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Ważną częścią artystycznej działalności zespołu jest taneczna rywalizacja podczas turniejów tańców polskich w formie towarzyskiej. W tej dziedzinie reprezentanci zespołu mogą poszczycić się tytułami Mistrzów i Vice-Mistrzów Polski oraz Pary Roku w poszczególnych kategoriach wiekowych. Już od 28 lat Zespół jest współorganizatorem i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu jest Ewa Miś-Krzemińska, kierownikiem Kapeli Reprezentacyjnej jest Krzysztof Kowalski, zajęcia wokalne i akompaniament prowadzi Wojciech Szklarkowski, garderobą zajmuje się Małgorzata Drelich.

wstęp wolny.