Czas najwyższy zaprosić Was na BITWĘ O TWIERDZĘ, która już 4-5 sierpnia. Możecie liczyć na moc niesamowitych wrażeń. Nie zabraknie widowiskowej rekonstrukcji bitwy z 1807 roku, ale to oczywiście nie wszystko. Staramy się rozwijać najważniejszą dla nas imprezę i w tym roku będzie kilka nowych atrakcji.

W piątek (4 sierpnia), dzięki Muzeum Ziemi Kłodzkiej, będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowym Nocnym Zwiedzaniu Miasta z Dreszczykiem. Muzealnicy postarają się odpowiedzieć na ważne pytanie: Gdzie jest ręka barona von Fitschena? Początek oprowadzania o godz. 20.30 na kłodzkim rynku.

W sobotę (5 sierpnia) w godz. 9.00-16.00 na kłodzkiej starówce odbywać się będą Targi Staroci.
O godz. 9.00 swe bramy otworzy też Twierdza Kłodzko i będzie się działo
Do godz. 19.00 w Twierdzy rozstawią się stoiska historyczne:

• obóz średniowieczny
  • lazaret przełomu XVIII i XIX w.
  • więźniowie Twierdzy – Powstańcy Styczniowi
  • stanowisko mundurowe - punkt rekrutacji
  • kuźnia wojskowa, artyleria Legii Polskiej 1797
  • „Atelier pour Dames” - pracownia krawiecko-rękodzielnicza
  • żywienie w epoce - czyli co wojsko jadało browar forteczny
  • makieta XVIII-wiecznego garnizonu fortecznego
  • gry wojenne – stanowisko dla młodszych szaniec pruskiej artylerii
  • obóz wojsk napoleońskich
  • makieta rekonstruktorów z okresu II wojny światowej
  • makieta zabytkowych wozów strażackich z przełomu XIX i XX wieku
  • wystawa broni palnej, punkt rekrutacji i wystawa sprzętu WOT
  • Będziecie również mogli z przewodnikiem zwiedzić na co dzień niedostępne dolne części Donjonu
  • Rekonstruktorzy przemaszerują także przez miasto, to zawsze robi wrażenie

Stoiska historyczne są świetne i z pewnością zapewnią Wam wiele frajdy, ale zobaczyć rekonstruktorów w akcji, to dopiero jest efekt. Naprzeciw staną wojska pruskie i napoleońskie. Zanim jednak dojdzie do regularnej bitwy, będziecie mogli zobaczyć pokaz akcji gaśniczej, w której wezmą udział zabytkowe wozy strażackie z przełomu XIX i XX wieku (pamiętacie sikawki, które oddaliśmy w dobre ręce, teraz wrócą do nas i będziemy mogli zobaczyć, jak się sprawowały w latach swojej świetności. Zaprezentuje się przed Wami także kawaleria napoleońska. Będzie się działo! To wszystko od godz. 16.00 w parku przy Twierdzy (przy ul. Nowy Świat).

Z koeli od godz. 18.30 będzie można sobie w Twierdzy potańczyć. Przy czołgu odbywać się będą warsztaty tańców historycznych. Ma ktoś ochotę na potańcówkę w danym stylu?

Przez cały dzień działać będzie także strefa fortecznego relaksu, w której odpoczniecie, dobrze zjecie…

A jak to jest z biletami? Pozostają one bez zmian:

• 35 zł od osoby zapłacicie za bilet normalny (28 zł od osoby bilet ulgowy) na górną trasę zwiedzania – stoiska historyczne, zwiedzanie dolnych partii Donjonu, bitwa, warsztaty tańca historycznego (dostaniecie opaskę na rękę i będziecie mogli korzystać z oferty twierdzy przez cały dzień – bez znaczenia ile razy wyjdziecie z Twierdzy i do niej wrócicie),
  • 35 zł od osoby zapłacicie za bilet normalny (28 zł od osoby bilet ulgowy) za zwiedzanie podziemnego labiryntu chodników kontrminowych
  • 55 zł od osoby pakiet komendanta – górna część twierdzy i chodniki kontrminowe (45 zł od osoby bilet ulgowy)
  • 20 zł od osoby za samą bitwę (pokaz historycznej straży pożarnej, kawalerii, rekonstrukcja bitwy, warsztaty tańców historycznych) – bilety będzie można kupić w kasach w parku.

Możecie zatem zwiedzać jak chcecie i co chcecie, jednak warto spędzić z nami cały dzień, bo atrakcji będzie naprawdę dużo. A odwiedzając Podziemna Trasa Turystyczna możecie też zobaczyć, jak wyglądają i do czego służyły podziemia pod kłodzką starówką.

Od poniedziałku bilety na BITWĘ O TWIERDZĘ będą dostępne on-line na naszej stronie www.twierdza.klodzko.pl