12-16.04 XXIV Kłodzki Festiwal i Konkurs Muzyczny GITARIADA
Program
12.04.2023 (środa), godz. 17.00
MUZYKA NA 10 STRUN
Koncert kameralny
DIEZ CUERDAS
Karolina Kocyła – wiolonczela, Kamil Bućko – gitara
Stronie Śląskie, Kaplica św. Onufrego
13.04.2023 (czwartek)
godz. 11
SZEŚĆ STRUN ŚWIATA
Audycja muzyczna dla młodzieży
Jagoda Religa – gitara, Ogólnopolski Kwartet Gitarowy „Jammaj”
Ołdrzychowice Kłodzkie, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
godz. 17
TO IDZIE MŁODOŚĆ
Koncert talentów gitarowych
Jagoda Religa – gitara, Ogólnopolski Kwartet Gitarowy „Jammaj”
Kłodzko, LO im. Chrobrego, sala im. Arnosta z Pardubic
14.04.2023 (piątek)
godz. 9-17
OGÓLNOPOLSKI KONKURS GITAROWY
jury: prof. Marek Nosal – przewodnicząc, prof. oświaty Marek Zieliński, prof. oświaty Miro-sław Drożdżowski
Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
godz. 10 – 18
MARTINEZ dla każdego
wystawa i sprzedaż gitar z oferty sklepu Interton Classic
Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
godz. 19.00
„ŻDZIEBEŁKO CIEPEŁKA CZYLI MIŁOŚĆ W POLSKIEJ PIOSENCE”
Nula Stankiewicz - vocal, Janusz Strobel - gitara
Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury, Kawiarnia „Pan Kawka”
Bilet 20 zł do nabycia w Kasie KOK i biletyna.pl
Para w życiu, duet na scenie.
Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens wykonywanych utworów.
On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku.
„Wymarzyć miłość, to nie jest problem. Problemem jest, jaka z tą miłością później wytrzy-mać” – żartuje Nula podczas koncertu. Istnieje miłość spełniona. Miłość zachłanna, namięt-na. Jest też miłość nieszczęśliwa. Słaba i głodna, zrozpaczona. Tak się te miłości przeplata-ją, zarówno w życiu, jak w piosence. I o tym właśnie jest ten koncert.
Nula Stankiewicz – piosenkarka, dziennikarka radiowa, logopeda, zadebiutowała jako laure-atka konkursów poezji śpiewanej. Od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stro-blem. W 2013 r. wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek", którego na-kład wyczerpał się niemal natychmiast. Płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie" (2009) oraz „W hołdzie wolności” (2015). W 2017 r. ukazał się kolejny album artystki „Byle nie o miło-ści” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Po blisko dwustu koncertach z tym repertuarem Nula stworzyła koncert poświęcony Jonaszowi Kofcie, entuzjastycznie przyjęty przez publicz-ność. W 2022 r. artystka wydała dwie płyty z piosenkami Janusza Strobla: „Śpiewam” z tek-stami m.in. Magdy Czapińskiej, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i in., a także „Nie-zapominajki” z tekstami Marii Konopnickiej. Cechą charakterystyczną Nuli jest zachowanie poetyckości i subtelności w połączeniu z jazzowymi aranżacjami wykonywanych utworów. Ta kompilacja to znak firmowy artystki.
Janusz Strobel – jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aran-żer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio. Współtwórca kilkudziesię-ciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Stro-bel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozryw-kowej. W 2005 r. został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Na-grodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 r. i 2016 r. za całokształt twórczości arty-stycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Sto-warzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. odznaczony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Od-rodzenia Polski. Obecnie Artystę zajmuje praca kompozytorska, działalność koncertowa oraz praca nad kolejnymi płytami.
15.04.2023 (sobota)
godz. 9 – 15
OGÓLNOPOLSKI KONKURS GITAROWY
Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
godz. 9 – 15
MARTINEZ dla każdego
wystawa i sprzedaż gitar z oferty sklepu Interton Classic
Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
godz. 18.00
„NA 4 GITARY”
ERLENDIS QUARTET
Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury
Bilet 20 zł do nabycia w Kasie KOK i biletyna.pl
ERLENDIS QUARTET
Młody kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu, w tej chwili Erlendis związany jest z Danią. Kwartet studiuje na kierunku „ muzy-ka kameralna'' w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Zespół współtworzą: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Poznali się na Akademii Muzycznej im. I. J. Pa-derewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie Łukasza Kuropaczewskiego.
W języku islandzkim ''erlendis'' oznacza: „poza granicami''. Muzycy kwartetu starają się przekraczać granice własnego instrumentu, między innymi pobierając lekcje u muzyków, którzy nie są gitarzystami. Kształcili swój warsztat kameralny pobierając lekcje u cenionego wiolonczelisty, członka Meccore String Quartet – Karola Marianowskiego. Pobierali lekcje także u skrzypków: Jakuba Jakowicza, Marka Mosia (dyrektor artystyczny Orkiestry Kame-ralnej AUKSO) czy Krzysztofa Polonka (Berlin Piano Trio).
W repertuarze zespołu znajdują się , kompozycje dedykowane wprost na kwartet gitarowy, ale także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bize-ta i wielu innych.
''Radość słuchacza z obcowania z ich kreacjami bierze się z tego, że za pomocą szerokiej palety barw i artykulacji potrafią wyczarować doznania emocjonalne i zmysłowe, czujemy wręcz momentami, że dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu, że jesteśmy tam, gdzie Claude Debussy chciał, by muzyka przenosiła'' pisał o ich muzyce Marcin Sikorski, wykładowca i uznany pianista.
Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas odwiedził wiele miast w Polsce oraz takie kraje jak: Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Ukraina i Łotwa. Wyjątkowość przedsięwzięcia – kwartety gitarowe nie są popularnym składem w świecie muzyki klasycznej, o wiele bardziej popularne są gitarowe duety – wzbudza duże zainteresowanie wśród muzyków oraz instytu-cji związanych zarówno z kameralistyką jak i środowiskiem gitarowym.
godz. 20.00
SPANISH NIGHT
Krzysztofa Meisinger – gitara i dyrygent
Polish Art Philharmonic
Kłodzko, Kościół oo Jezuitów
Wstęp wolny
W programie „Spanish Night" znajdują się najsłynniejsze i ukochane przez publiczność utwory hiszpańskie nierozerwalnie kojarzone z gitarą takie jak "Requerdos de la Alhambra" F. Tarregi, "Romance de Amor" czy "Asturias" I. Albeniza w opracowaniu na gitarę i orkie-strę smyczkową. Poszczególne utwory programu "Spanish Night" były wielokrotnie wyko-nywane z wieloma orkiestrami na całym świecie i zawsze wzbudzały szaleństwo wśród pu-bliczności. Teraz, wszystkie te utwory zostały zebrane w jeden, niezwykle atrakcyjny pro-gram, który Krzysztof Meisinger wykonuje ze znakomitą Polish Art Philharmonic.
"Spanish Night" jest także programem kolejnej płyty Krzysztofa Meisingera dla brytyjskiej wytwórni CHANDOS. Krzysztof Meisinger zdaniem krytyki i melomanów z całego świata jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Współpracuje z takimi gwiazdami muzyki klasycznej jak Sumi Jo, Philharmonia Quae Ber-lin czy orkiestra Academy of St Main in the Fields. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu takich aystów jak Piotr Anderszewski czy Pepe Romero, a do jego mi-strzów należą wielcy gitarzyści naszych czasów tacy jak Aniello Desiderio czy Christopher Parkening. Wstępuje na całym świecie od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires grając kon-cey w najbardziej renomowanych salach takich jak Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Tokyo International Forum, Filharmonia Berlińska, Theatre du Chatelet w Pa-ryżu czy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Debiuty Krzysztofa Meisingera w Filharmonii Berlińskiej i Złotej Sali Musikverein w Wiedniu zakończyły się wielominuto-wymi owacjami na stojąco. Występuje z najlepszymi orkiestrami takimi jak Academy of St Main in the Fields, PKF - Prague Philharmonia, Sinfonia Varsovia, Bilkent Symphony Or-chestra czy Sinfoniea Cracovia u boku takich dyrygentów jak Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, Michael Maciaszczyk czy Łukasz Borowicz. Występo-wał na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Usedomer Musikfe-stival, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal im. Jerzego Waldofa w Radziejowicach, "Muzyka w Starym Krakowie", Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, "Toruń- Muzyka i Architektura", czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy
16.04.2023 (niedziela) godz. 12.00
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego
Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury, sala widowiskowa
Wstęp wolny