Kłodzko - www.klodzko.pl

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – ETAP 6

W grudniu w siedzibie Urzędu Miasta w Kłodzku odbyło się trzecie spotkanie Zespołu Projektowego ds. przygotowania projektu do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Na trzecim spotkaniu Zespołu Projektowego odbyło się podsumowanie danych uzyskanych od społeczności lokalnej, przedstawienie wyników przeprowadzonego badania ankietowego,  przedstawienie diagnozy Miasta  w oparciu o pozyskane dane źródłowe.

Pozyskiwanie danych w ramach dialogu z interesariuszami odbyło się różnymi kanałami:

Uruchomiono punktu konsultacyjny w Urzędzie Miejskim – informacje w samym Urzędzie

Na stronach Urzędów Miast w dniach od 16 do 28.12.2024 r. udostępniono ankiety online

Na terenie Miast rozwieszono plakaty z kodami QR kierującymi do ankiet

Odbyły się spotkania z przedsiębiorcami – panel dyskusyjny organizowany przez Inkubator Przedsiębiorczości

Odbyły się spotkania z osobami z niepełnosprawnościami w porozumieniu z lokalnym NGO’sem - panel dyskusyjny

Odbyły się spotkania z młodzieżą - panel dyskusyjny oraz ankieta internetowa/QR Cody na plakatach rozwieszonych na terenie Miasta

Przeprowadzono badanie wśród mieszkańców – ankieta internetowa/QR Cody na plakatach rozwieszonych na terenie Miasta

Przeprowadzono badanie wśród przedsiębiorców – ankieta internetowa/mailing/QR Cody na plakatach rozwieszonych na terenie Miasta

Przeprowadzono sondaż uliczny – Ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców

Starano się dotrzeć do różnych grup odbiorców projektu, pomimo, iż żadne z Miast nie posiada ustrukturyzowanych narzędzi partycypacji społecznej. Jest to działanie w projekcie, konieczne do realizacji, które wyniknęło w trakcie przygotowywania Wstępnej Propozycji Projektu.

Wyniki ankiet przedstawiono w formie graficznej (na wykresach).

 

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – ETAP 7

W styczniu w siedzibie Urzędu Miasta w Kłodzku odbyło się czwarte spotkanie Zespołu Projektowego ds. przygotowania projektu do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Na spotkaniu przedstawiono ostateczny zakres działań planowanych do realizacji w ramach Projektu dla obu Miast: Kłodzka i Ząbkowic Śląskich.

Opracowano ostateczny kształt Wstępnej Propozycji Projektu i działania podstawowe oraz uzupełniające w oparciu o:

  • Głosy społeczności lokalnej i różnych grup odbiorców
  • Stan przygotowania planowanych inwestycji do realizacji
  • Zgodność zaplanowanych działań z Polsko-Szwajcarskim Programem Rozwoju Miast

Zgodnie z powyższymi wytycznymi przygotowano opracowanie dla 10 działań podstawowych oraz 1 działania uzupełniającego.

DZIAŁANIA PODSTAWOWE

Nr

NAZWA DZIAŁANIA

ZAKRES PLANOWANYCH PRAC

REALIZATOR

1.                

Budowanie ścieżek kariery zawodowej, poprzez szkolenia specjalistyczne i doradztwo zawodowe, szansą na rozwój gospodarczy regionu

W ramach działania zaplanowano przedsięwzięcia polegające na szkoleniach specjalistycznych dla pracowników lokalnych przedsiębiorstw oraz doradztwie zawodowym dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych z Kłodzka Ząbkowic Śl.

Działanie obejmuje pierwszy etap ścieżki rozwoju przedsiębiorców i ich

pracowników. W ramach działania oferowane będą szkolenia oraz działania

doradcze, które w konsekwencji mają doprowadzić do wyłonienia

najlepszych rozwiązań/pomysłów służących rozwojowi przedsiębiorstw i

Miast.

Doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych będzie skierowane do uczniów klas 8 w trzech kolejnych latach realizacji Projektu. Pomoc skierowana będzie do 1120 uczniów. Działania będą polegać na:

- doradztwie zawodowym skierowanym do całych klas oraz indywidualnym,

- wykonaniu testów Gallupa dla uczniów.

CELEM DZIAŁANIA JEST WSPIERANIE ROZWOJU KOMPETENCJI I UMIEJĘTNOŚCI WŚRÓD KLUCZOWYCH GRUP SPOŁECZNYCH W REGIONIE.

Miasto Kłodzko i Miasto Ząbkowice Śląskie

2.                

SILNI Przedsiębiorcy – SILNA Gospodarka

W ramach działania zaplanowano przedsięwzięcia polegające na wsparciu finansowym dla MŚP (granty) oraz przebudowie drogi – ul. Biznesowej w Ząbkowicach Śląskich.

Działanie obejmuje drugi etap ścieżki rozwoju przedsiębiorców i ich pracowników. W ramach działania oferowane będą granty na wypracowane w pierwszym etapie (szkoleń oraz działań doradczych), działania rozwojowe. Działania te mają mieć wpływ zarówno na rozwój danego przedsiębiorstwa jak również na rozwój społeczno-gospodarczy Miast, być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego. Wsparcie będzie dofinansowane w formie grantów na rozwój.

Ulica Biznesowa stanowi drogę dojazdową do m.in. działki, na której zlokalizowana jest WSSE (hala produkcyjno-magazynowa) oraz Inkubatora Przedsiębiorczości. W chwili obecnej droga jest drogą tymczasową, wykonaną na potrzeby realizacji nowych inwestycji dla przedsiębiorców. Po realizacji przedsięwzięcia zyska nową jakość wraz z przystankami autobusowymi dla pracowników.

CELEM DZIAŁANIA JEST WSPARCIE ROZWOJU GOSPODARCZEGO MIAST POPRZEZ ZWIĘKSZENIE KONKURENCYJNOŚCI MŚP ORAZ STYMULOWANIE LOKALNEJ GOSPODARKI.

Miasto Kłodzko i Miasto Ząbkowice Śląskie

3.                

BEZPIECZNE Miasto – BEZPIECZNI Mieszkańcy

W ramach działania zaplanowano przedsięwzięcia polegające na rozbudowaniu monitoringu miejskiego i systemu łączności, doposażeniu służb zajmujących się bezpieczeństwem w Mieście, opracowaniu strategii działania w sytuacji kryzysowej i zarządzania ryzykiem.

CELEM DZIAŁANIA JEST POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO, WZMOCNIENIE ZDOLNOŚCI ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO oraz  WZMOCNIENIE POTENCJAŁU SŁUŻB.

Miasto Kłodzko i Miasto Ząbkowice Śląskie

4.                

Ekologia od Małego - budowa pasywnego przedszkola w Kłodzku

Przedmiotem działania jest budowa przedszkola pasywnego które nie tylko będzie zeroemisyjne, ale zaprojektowane zostało zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego w kontekście bryły budynku, otoczenia, architektury wewnątrz obiektu i wyposażenia. Eko-Przedszkole to również inwestycja w budowanie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak ekologiczne źródła ciepła oraz budownictwo pasywne, dzieci już od najmłodszych lat będą uczyły się, jak troszczyć się o środowisko naturalne. Inwestycja ta ma szansę stać się wzorem do naśladowania, promując edukację ekologiczną jako ważny element procesu wychowania. Otwarcie przedszkola poprzedzone będzie piknikiem ekologicznym skierowanym do dzieci i rodziców połączonym z warsztatami i konkursami dla dzieci.

CELEM DZIAŁANIA JEST POPRAWA JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW POPRZEZ ROZWÓJ ZIELONEGO BUDOWNICTWA.

Miasto Kłodzko

5.                

Zielone przystanki - lepszy klimat w Mieście Ząbkowice Śląskie

Działanie obejmuje budowę „zielonej infrastruktury” – 20 przystanków autobusowych nie tylko zielonych, ale również w pełni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie ze standardami UE,  zawierających system dynamicznej informacji pasażerskiej w Mieście.

CELEM DZIAŁANIA JEST DOSTOSOWANIE MIASTA DO ZMIAN KLIMATU, POPRZEZ WDROŻENIE ZIELONYCH PRZYSTANKÓW JAKO ELEMENTU MIEJSKIEJ MAŁEJ ARCHITEKTURY, KTÓRE BĘDĄ PEŁNIĆ WIELOFUNKCYJNĄ ROLĘ W ADAPTACJI MIASTA DO ZMIAN KLIMATU.

Miasto Ząbkowice Śląskie

6.                

Gotowi na ulewne deszcze - wdrażanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu w Ząbkowicach Śląskich

Zakres zamierzenia obejmuje budowę kanału grawitacyjnego Ø800PE o długości 1647,5 m, odprowadzającego wody opadowe i roztopowe do cieku Grabnik ze wszystkich ulic na osiedlu „Owocowym” w Ząbkowicach Śląskich. W celu eliminacji odprowadzenia z odbiornika wód zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi pochodzących ze wszystkich ulic na osiedlu Owocowym na skrzyżowaniu ulic Ziębickiej i Truskawkowej zaprojektowano separator koalescencyjny z auto-zamknięciem zintegrowany z osadnikiem i by-passem 10 – krotnym, z klapą zwrotną na odpływie , który wprowadzi do kanału Ø800PE oczyszczone wody deszczowe i roztopowe z terenów utwardzonych, które obecnie nie są podczyszczane

CELEM DZIAŁANIA JEST POPRAWA GOSPODARKI WODNO-ŚCIEKOWEJ NA OSIEDLU OWOCOWYM POPRZEZ STWORZENIE EFEKTYWNEGO SYSTEMU ODPROWADZANIA I OCZYSZCZANIA WÓD OPADOWYCH.

Miasto Ząbkowice Śląskie

7.                

Aktywni Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich - budowa siłowni pod chmurką

Przedmiotem działania jest utworzenie zewnętrznej siłowni, z bogatą infrastrukturą urządzeń, dedykowanej potrzebom Mieszkańców Ząbkowic Śląskich. Projekt przewiduje montaż urządzeń siłowni zewnętrznej na nawierzchni mineralnej z domieszką poliuretanu, zadaszenia oraz zadaszenie.

Urządzenia zostaną zamontowane na pylonach po 2 urządzenia oraz jako urządzenia pojedyncze. Planuje się montaż 20 urządzeń, w tym: ławeczek z drążkiem, drabinek, wahadeł, wioślarzy, nart biegowych, orbitreków, czy urządzeń do ćwiczeń mięśni brzucha. Siłownia zostanie zlokalizowana na

terenie Ząbkowickiego Centrum Sportu i Rekreacji.

CELEM DZIAŁANIA JEST POPRAWA JAKOŚCI ŻYCIA I ZDROWIA MIESZKAŃCÓW POPRZEZ ZAPEWNIENIE NOWOCZESNEJ INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ.

Miasto Ząbkowice Śląskie

8.                

Rewaloryzacja parku w Ząbkowicach Śląskich - stworzenie miejsca integracji międzypokoleniowej oraz zwiększenie bioróżnorodności w centrum Miasta

Działanie obejmuje rewitalizację Parku miejskiego. W ramach przedsięwzięcia planuje się:

- budowę miejsc rekreacji i zabaw dla dzieci, stworzenie miejsc edukacji

przyrodniczej

- ustanowienie nowych stref i miejsc wypoczynku

- budowę nowych i przebudowa istniejących układów komunikacji pieszej

oraz oświetlenie terenu.

CELEM DZIAŁANIA JEST PODNIESIENIE WALORÓW ESTETYCZNYCH I DEKORACYJNYCH TERENU, WZBOGACENIE PROGRAMU UŻYTKOWEGO PARKU Z UWZGLĘDNIENIEM OCHRONY WARTOŚCI PRZYRODNICZYCH I HISTORYCZNYCH TERENU ORAZ POPRAWA DOSTĘPNOŚCI DLA RÓŻNYCH GRUP WIEKOWYCH UŻYTKOWNIKÓW Z UWZGLĘDNIENIEM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Miasto Ząbkowice Śląskie

9.                

maNGO działać!

W ramach działania zaplanowano przedsięwzięcia polegające na udzielaniu grantów dla organizacji pozarządowych (realizowane przez Kłodzko). Będą one przyznawane w ramach regrantingu poprzez wybranego wcześniej Operatora. W ramach działania zaplanowano również stworzone miejsca spotkań dla Mieszkańców i instytucji pozarządowych, w tym Młodzieżowej Rady Miejskiej. Przedmiotem działania jest odbudowa budynku historycznego i stworzenie świetlicy na Osiedlu Owcza Góra.

CELEM DZIAŁANIA JEST ZWIĘKSZENIE ZAANGAŻOWANIA SPOŁECZNEGO W ROZWÓJ MIAST – BUDOWANIE DIALOGU URZĄD-MIESZKANIEC, MIESZKANIEC-URZĄD.

Miasto Kłodzko i Miasto Ząbkowice Śląskie

10.             

ZAANGAŻOWANY URZĄD – ZAANGAŻOWANY MIESZKANIEC - budowa narzędzi partycypacji społecznej, integracja lokalnej społeczności i poczucia tożsamości mieszkańców z Miastem

W ramach działania zaplanowano przedsięwzięcia polegające na stworzeniu Strategii Promocji Miasta dla każdego z Partnerów (stworzenie spójnej koncepcji marketingu terytorialnego Miast), stworzenie nowej marki turystycznej Miasta – rzeźby plenerowe oraz organizacja wydarzeń kulturalnych organizowanych wspólnie przez oba Miasta.

Działanie skupia się na wdrożeniu narzędzi do dialogu z mieszkańcami, zbudowaniu większego poczucia tożsamości z Miastem, wykreowaniu marki, z której mieszkańcy będą dumni i będą mieli realny wpływ na jej kształt.

CELEM DZIAŁANIA BĘDĄ ZWIĘKSZENIE UDZIAŁU MIESZKAŃCÓW W PODEJMOWANIU DECYZJI MIEJSKICH ORAZ ZWIĘKSZENIE POCZUCIA IDENTYFIKACJI MIESZKAŃCÓW Z MIASTEM POPRZEZ PARTYCYPACJĘ W PROJEKTACH MIEJSKICH ORAZ WSPÓLNE KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.

Miasto Kłodzko i Miasto Ząbkowice Śląskie

DZIAŁANIE UZUPEŁNIAJĄCE / REZERWOWE

Nr

NAZWA DZIAŁANIA

ZAKRES PLANOWANYCH PRAC

REALIZATOR

1.                 

Termomodernizacja zabytkowego budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodzku

Przedmiotem działania jest termomodernizacja zabytkowego budynku Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z robotami towarzyszącymi. Zamierzenie obejmuje: remont i termomodernizację budynku wraz z remontem konserwatorskim elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, konstrukcji i pokrycia dachu oraz budową szybu windowego i komory technicznej, modernizacją instalacji oświetlenia i CO.

CELEM DZIAŁANIA JEST POPRAWA JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW POPRZEZ MODERNIZACJĘ BUDYNKÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, PROWADZĄCĄ O REDUKCJI EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ.

Miasto Kłodzko

 

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – ETAP 8

Opracowano ostateczną wersję Wstępnej Propozycji Projektu, która została złożona do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w dniu 16 stycznia 2025 roku.

Głównym celem projektu jest rozwój społeczno-gospodarczy Kłodzka i Ząbkowic Śląskich poprzez poprawę jakości życia mieszkańców i wzmocnienie współpracy między Miastami.

Realizacja zaplanowanych działań przyczyni się do:

  • Poprawy kompetencji mieszkańców.
  • Zwiększenia bezpieczeństwa publicznego oraz lepszego zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.
  • Modernizacji przestrzeni publicznych, w tym inwestycje w infrastrukturę zieloną i budynki publiczne.
  • Rozwoju turystyki i wzmocnienia lokalnej tożsamości dzięki inicjatywom kulturalnym.
  • Wzmocnienia współpracy między Miastami Kłodzkiem i Ząbkowicami Śląskimi oraz poprawy ich wizerunku jako miejsc przyjaznych mieszkańcom i inwestorom.

Dzięki synergii działań projekt nie tylko przyczyni się do trwałej poprawy jakości życia mieszkańców, ale również wpłynie na wzrost potencjału społecznego i gospodarczego Kłodzka i Ząbkowic Śląskich.

Polecamy w serwisie

informacja o dofinansowaniu z UE

Projekt "Budowa innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko