PUNKT INFORMACYJNO – KONSULTACYJNY w KŁODZKU, ul. A. GROTTGERA 8/4
Podstawowymi zadaniami punktu konsultacyjnego są:
- motywowanie zarówno osób uzależnionych, jak i członków ich rodzin do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia;
- kierowanie do leczenia specjalistycznego oraz do skorzystania z pomocy grup samopomocowych;
- motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie, ale nieuzależnionych, do zmiany szkodliwego wzoru picia;
- udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym (np. przez rozmowy podtrzymujące, uruchomienie przy punkcie konsultacyjnym grupy wsparcia dla osób po zakończonym leczeniu w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu);
- rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie informacji o możliwościach powstrzymania przemocy, stosownego wsparcia i pomocy;
- inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej;
- gromadzenie aktualnych informacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które powinny być włączone w systemową pomoc dla rodziny;
- udostępnianie materiałów edukacyjnych i informacyjnych;
- udzielanie porad i konsultacji psychologicznych, pedagogicznych, prawnych, mediacyjnych, socjalnych itp.;
- współdziałanie z innymi instytucjami i podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów uzależnień, przemocą w rodzinie, pomocą socjalną.
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny prowadzi działalność skierowaną szczególnie do osób:
1. będących w kryzysie,
2. pijących szkodliwie,
3. uzależnionych od alkoholu i innych środków odurzających,
4. członków rodzin osób uzależnionych,
5. doświadczających przemocy (ewentualnie sprawców).
Specjaliści podadzą sposoby i miejsca leczenia uzależnień i współuzależnienia, pomogą sporządzić niezbędne dokumenty (w tym pozwy, wnioski alimentacyjne itp.), wskażą sposoby wyjścia z trudnych sytuacji (np. rozłożenie długów mieszkaniowych na raty), inne odpowiednie instytucje pomocowe, będą wspierać w wychodzeniu z kryzysu.
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny nie prowadzi terapii.
Konsultacje w punkcie konsultacyjnym są bezpłatne.
KONTAKT:
Adam Grzywacz – konsultant PIK - prawnik – e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbigniew Kania – konsultant PIK – specjalista psychoterapii uzależnień - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Józef Trocki – konsultant PIK – pedagog, interwent kryzysowy - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Danuta Płachytka – konsultant PIK – kurator specjalista - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sergiusz Kotyra – konsultant PIK i członek GKRPA – psycholog - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Danuta Ułasiewicz – konsultant PIK i członek GKRPA - mediator, pedagog, interwent kryzysowy – e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
TELEFON 885-228-022
CZYNNY W GODZINACH DYŻURÓW:
PONIEDZIAŁEK – w godzinach:
14.00 - 17.00 – prawnik, Adam Grzywacz
15.00 - 20.00 – psycholog, Sergiusz Kotyra
WTOREK – w godzinach:
12.30 – 15.30 – mediator, pedagog, interwent kryzysowy, Danuta Ułasiewicz
15.00 – 19.00 - specjalista psychoterapii uzależnień, Zbigniew Kania
ŚRODA – w godzinach:
14.30 – 17.30 – pedagog, interwent kryzysowy, Józef Trocki
CZWARTEK – w godzinach:
13.00 - 16.00 – kurator specjalista, Danuta Płachytka
PIĄTEK – w godzinach:
08.00 - 12.00 – specjalista psychoterapii uzależnień, Zbigniew Kania