Kłodzko - www.klodzko.pl

W roku bieżącym akcja promocyjna odbyła się na Twierdzy Kłodzko pod hasłem „Zostań rekrutem XVIII wiecznej Twierdzy Kłodzko”

Jak wygląda XIX-wieczna armata? Co to są korytarze kontrminerskie? Jaka była rola dowódcy twierdzy? Czym jest 47 Pruski Pułk Piechoty? Odpowiedzi na te i inne pytania można było poznać na Twierdzy Kłodzko podczas udziału w programie skierowanym do dzieci i młodzieży pod tytułem "Zostań rekrutem XVIII wiecznej Twierdzy Kłodzko”. Każdy z uczestników podczas wakacyjnych wtorków mógł się stać częścią załogi fortecznej i poczuć trudy ciężkiej, żołnierskiej służby na Twierdzy!



CO NA NAS CZEKAŁO?

szkolenie artyleryjskie - szkolenie przy replice XVIII wiecznej armaty, zasada działania i obsługa z użyciem oryginalnych komend, wystrzał na wiwat;
szkolenie na muszkietera - nauka musztry oraz nauka obsługi XVIII wiecznego karabinu skałkowego, pokaz wystrzału;
szkolenie na minera - mini wykład o korytarzach kontrminerskich, zadania w podziemnych chodnikach kontrminowych - np. odszukiwanie w podziemnym labiryncie ukrytych woreczków z prochem;
szkolenie na oficera kwatermistrza - mini wykład o roli dowódców twierdzy, gry i zabawy logiczne w fosach twierdzy lub kazamatach. Prezentacja sposobów funkcjonowania różnych obiektów Twierdzy Kłodzko (np. Wielki Kleszcz, Donjon...)


Zapraszamy Państwa na kolejną edycję Festiwalu wrażeń w przyszłym roku. W roku 2020 zaprezentuje się dziesięć miejsc. Każda z włączonych do projektu atrakcji turystycznych, przygotuje na okres sezonu program wrażeń, który będzie regularnie powtarzany przez jeden dzień w tygodniu przez okres wakacji letnich /lipiec-sierpień/. Program ukierunkowany będzie na temat tradycji na obszarze pogranicza.

Więcej informacji na www.festiwalwrazen.pl


Festiwal wrażeń

Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja.

W roku bieżącym ofertę przygotowało osiem interesujących destynacji. Na terenie każdej z zaangażowanych atrakcji turystycznych został na ten sezon przygotowany specjalny program, regularnie powtarzany przez całe wakacje w określony dzień tygodnia. Wspólny temat łączący ze sobą poszczególne miejsca to ich znaczenie w historii militarnej, która kształtowała nasz transgraniczny region. I to dosłownie.

W liczącym sobie już ponad 700 lat zamku Kapitanowo niedaleko Radkowa wypróbujemy sobie strzelanie z łuku i wiatrówki. Zapoznamy się tutaj również z innymi gatunkami broni stosowanej w dawnych czasach. Co czeka na nas w średniowiecznym mieście Świdnica? Zobaczymy w nim resztki unikalnych murów obronnych i przy okazji wypełnimy kilka zadań. W Twierdzy Kłodzkiej najpierw trochę posłuchamy o tym, jak wyglądała rola dowódcy twierdzy w XVII i XVIII wieku. Później już jako świeżo zrekrutowani żołnierze skosztujemy rozkoszy i trudów życia w wojsku. W zamku Sarny będzie kolejna okazja do doskonalenia umiejętności strzeleckich. Tym razem jednak z pistoletu paintballowego. Włączymy się również w tajemniczą grę w piwnicach zamku. W zamku Żelazno zaś spotkamy doświadczonego architekta i nauczymy się pod jego przewodnictwem określać wiek fundamentów historycznych budowli. W czeskich zabytkach skupimy się na wielu znaczących wydarzeniach historycznych. Z bliska przyjrzymy się np. ruchowi husytyckiemu. W zamku Adršpach powita nas bowiem osobiście słynny hetman husytów Jan Žižka. Przymierzymy historyczne stroje i weźmiemy udział w pokazie walki. Interesuje Państwa miejsce jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew wojny prusko-austriackiej? Odbyła się ona koło miejscowości Česká Skalica. Dziś rozciąga się tam rezerwat przyrodniczy Dubno. Nauczymy się tutaj samodzielnie sporządzić działający nabój i poznamy podstawowe zasady obchodzenia się ze strzelbą. Przykry okres końca I republiki przypomnimy sobie zwiedzając nieukończoną Twierdzę Dobrošov. Została wybudowana jako jedna z wielu, aby chronić kraj przed nazistami. Tutaj czeka na nas rozkładanie i składanie broni, tor przeszkód i wiele innych niespodzianek.

Polecamy w serwisie

informacja o dofinansowaniu z UE

Projekt "Budowa innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko